Пунктуація у прямій мові та цитатах

Netti
Повідомлень: 12
З нами з: 18 листопада 2010, 14:38
Звідки: Ukraine

Пунктуація у прямій мові та цитатах

Повідомлення Netti » 07 червня 2011, 01:47

Допоможіть, будь ласка!

Чи потрібно ставити крапку в кінці:

Слова автора: "Пряма мова?"(.)
або:
Слова автора: "Пряма мова!"(.)

Чи потрібна крапка в аналогічних випадках, коли замість прямої мови цитата? Або коли речення закінчується на якусь назву чи вигук, взятий в лапки?
Напр:
У відповідь - многоголосе "Так!"(.)
Читаю книгу "Хто ти?"(.)

"Новий довідник: Українська мова. Українська література" (2011) чомусь подає обидва варіанти як правильні...

Будь ласка, скажіть вірні і надійні джерела, де можна точно про це прочитати.
Дякую.

Lesya
Повідомлень: 23
З нами з: 25 листопада 2009, 09:47

Повідомлення Lesya » 07 червня 2011, 10:13

Звернемося до останнього варіанту правопису ( Український правопис /Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Ін-т укр. мови НАН України. К.: Наук.думка, 2007. - 288 с.):
Знак питання, знак оклику й крапка ставляться або перед закритими лапками, якщо вони відносяться лише до слів, поставлених у лапках, або після лапок, якщо ці розділові знаки стосуються всього речення.
Якщо знак питання, знак оклику й крапки стоять перед закритими лапками, то після лапок ті самі знаки не повторюються; неоднакові ж знаки можуть, залежно від змісту, ставитися одночасно й перед закритими лапками, й після них.

Netti
Повідомлень: 12
З нами з: 18 листопада 2010, 14:38
Звідки: Ukraine

Повідомлення Netti » 07 червня 2011, 14:46

Lesya писав: неоднакові ж знаки можуть, залежно від змісту, ставитися одночасно й перед закритими лапками, й після них.


Lesya, дякую за швидку відповідь. Але що значить "залежно від змісту"? Хотілося б розуміти, коли ставити, а коли не ставити крапку.

Lesya
Повідомлень: 23
З нами з: 25 листопада 2009, 09:47

Повідомлення Lesya » 08 червня 2011, 08:50

Приклад:

Невже ти не чув, як кликали: "До зброї, товариші!"?

Netti
Повідомлень: 12
З нами з: 18 листопада 2010, 14:38
Звідки: Ukraine

Повідомлення Netti » 08 червня 2011, 16:16

Lesya, дякую. Це зрозуміло. Але мене все ж турбує крапка :)

Якби це було не запитання, а ствердження:

Я чув, як кликали: "До зброї, товариші!"

Потрібна крапка в кінці?

Lesya
Повідомлень: 23
З нами з: 25 листопада 2009, 09:47

Повідомлення Lesya » 09 червня 2011, 15:37

Не потрібна крапка.

Netti
Повідомлень: 12
З нами з: 18 листопада 2010, 14:38
Звідки: Ukraine

Повідомлення Netti » 09 червня 2011, 16:19

Пробачте, що причепилась :)
Але все ж - чому в останньому прикладі не потрібна крапка? А коли вона потрібна після лапок?

Приведений вами Правопис (правда, я дивлюся в електронному варіанті, § 125 Розділові знаки при прямій мові, п.2) говорить наступне:

Коли пряма мова йде в рядок, без абзацу, то перед початком її ставимо відкриті лапки, а в кінці — закриті лапки й відповідний до характеру речення розділовий знак:

У цей час я побачила далеко машину і стала показувати в інший бік: «Дивіться, дивіться! Хтось іде!» (Яновський).
(кінець цитати)

Адже остання крапка відповідає характеру речення. Чи не так? Поясніть, будь ласка. Мені це дуже важливо, бо в мене вже "внутрішній пунктуаційний конфлікт". %)

Правильний
Повідомлень: 168
З нами з: 19 листопада 2010, 12:19

Повідомлення Правильний » 14 червня 2011, 10:38

Якщо знак питання, знак оклику й крапки стоять перед закритими лапками, то після лапок ті самі знаки не повторюються; неоднакові ж знаки можуть, залежно від змісту, ставитися одночасно й перед закритими лапками, й після них.
-------------------------

Крапка ставиться завжди, за вийнятком випадку, якщо перед лапками вже стоїть крапка. А перед лапками крапка може стояти в тому випадку, коли пряма мова складається з кількох речень.

Буде правильно:

?".
!".
".
?"!
!"?

Буде неправильно:

?"?
!"!
.".


Повернутись до “Українська мова”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 165 гостей