Яке слово правильно вжити?

Ніна
Повідомлень: 12
З нами з: 19 січня 2012, 15:51
Звідки: Киев

Яке слово правильно вжити?

Повідомлення Ніна » 03 лютого 2012, 08:27

Як правильно сказати: "Позбутися" чи "позбавитися" поганої звички, хвороби?

Правильний
Повідомлень: 168
З нами з: 19 листопада 2010, 12:19

Повідомлення Правильний » 03 лютого 2012, 10:44

Здається, що це два рівноцінні слова, але я для себе інтуїтивно використовую їх в різних значеннях:
---------------------------------------------------

а) позбутися, позбуватися - використовую у випадку дії, що направлена інтравертно (особою на себе).

Я позбувся поганої звички. Іван позбувся частини біржових акцій.

б) позбавити, позбавляти - використовую у випадку дії, що направлена екстравертно (особою на когось).

Я позбавив поганої звички багато співробітників. Іван позбавив частини біржових акцій конкуруючу організацію.
---------------------
Я ось так розумію.

Завада
Повідомлень: 50
З нами з: 13 жовтня 2009, 16:16
Звідки: Киев

Re: Яке слово правильно вжити?

Повідомлення Завада » 03 лютого 2012, 19:30

Ніна писав:Як правильно сказати: "Позбутися" чи "позбавитися" поганої звички, хвороби?

Обидва варіанти правильні.

ПОЗБУВАТИСЯ — ... Збуватися кого-, чого-небудь небажаного. Велика зайченківська родина аж рада була, що позбувається Свиридона (Юрій Яновський, Мир, 1956, 154); Свіже повітря помогло їмості [попаді]: вертаючи назад додому, вона вже позбулася болю голови (Лесь Мартович, Тв., 1954, 461); Я хотіла чим швидше позбутися товариства Ривки, (Ірина Вільде, Ті з Ковальської, 1947, 47).

ПОЗБАВЛЯТИСЯ — ... Звільнятися від кого-, чого-небудь небажаного; позбуватися. — Треба одного: Мірошниченка позбавитись- (Михайло Стельмах, II, 1962, 11); Пригадається тобі якийсь- жагливий мотив — і носиш, і несеш його з собою, і не годен відкинути, позбавитися (Гнат Хоткевич, II, 1966, 311).

Академічний тлумачний словник.


Повернутись до “Українська мова”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 211 гостей