африкати дж і дз

Аватар користувача
вербово-калинова
Повідомлень: 8
З нами з: 19 березня 2012, 16:23

африкати дж і дз

Повідомлення вербово-калинова » 19 березня 2012, 16:25

Доброго всім часу доби!:)
Мушу зізнатися, у мені часом прокидається зголоднілий та прискіпливий лінгвіст.. ну і, можливо, трошки лінивий, тому що замість гортати купу літератури, звертається до вас, проте не менш охочий отримати відповідь :oops: Я тут знайшла на вашому сайті статтю, у якій йде мова про те, що африката дж, як єдиний звук, наявна у новоутворених та запозичених словах. Але я чудово пам'ятаю з університетських лекцій з СУМу, що дж не є африкатою, а розглядається як два окремих звуки, на межі морфем при збігові однотипних приголосних, а також у започичених словах! Оскільки африкати дж і дз є суто українське фонетичне явище! Як це поясните? Стаття - стара порівняно з новим правописом? :unknown:
Буду дуже вдячна! :)

Аватар користувача
вербово-калинова
Повідомлень: 8
З нами з: 19 березня 2012, 16:23

Повідомлення вербово-калинова » 19 березня 2012, 16:28

хотіла додати посилання на статтю, але адміністратори запідозрили у моєму повідомленні натяк на якусь рекламу, та двічі видаляли мій профіль через недотримання умов регістрації!!!! :cry:

Аватар користувача
admin
Site Admin
Повідомлень: 477
З нами з: 13 березня 2009, 09:28

Повідомлення admin » 19 березня 2012, 17:43

вербово-калинова писав:...але адміністратори запідозрили...

Це не адміністратори, це автомат. Якщо в першому повідомленні користувача є посилання - видалюється і повідомлення, і користувач. Хибних рішень з десяток за весь час, правильних - сотні.

Аватар користувача
вербово-калинова
Повідомлень: 8
З нами з: 19 березня 2012, 16:23

Повідомлення вербово-калинова » 19 березня 2012, 17:56

Тоді прошу вибачення! Не прочитала нічого такого про посилання у правилах для реєстрації (хм, дивно, зазвичай я їх не читаю, а тут прочитала..і такий fail.. :( Тепер буду мати на увазі.

Правильний
Повідомлень: 168
З нами з: 19 листопада 2010, 12:19

Повідомлення Правильний » 19 березня 2012, 19:55

В українській мові є такі звуки, що не мають одного письмового знака, тому для їх позначення вживаються дві літери. Це звуки [дз], [дз'], [дж] (дзвін — [дзв’ін], дзюдо — [дз'удо], джем — [джем]). Такі буквосполучення слід читати, як один нероздільний звук. Як два звуки буквосполучення [дж] і [дз] читаються лише тоді, коли — [д] належить до префікса (від-, під-, над-, перед-, серед-) а [ж] і [з] — до кореня (підживити, відзначити, середземний).
--------------
Африка́ти (лат. affrico — тру, притираю) — складні нерозривні приголосні, утворені внаслідок злиття двох звукових елементів — зімкненого з наступним щілинним, або фрикативним.

В українській мові африкати складаються з однотипних за місцем творення (передньоязикових) звуків: ц (т + с), ч (т + ш), дз (z), дж (ž) (напр., кукурудза, джерело).

-----------
Так каже Вікіпедія і я з нею погоджуюсь, тому що звуки дз і дж формуються за всіма ознаками африкати, а саме: передньою частиню язика, що притиснена до піднебіння і повітряний потік формується посередині язика на легеневому видиху.

Аватар користувача
вербово-калинова
Повідомлень: 8
З нами з: 19 березня 2012, 16:23

Повідомлення вербово-калинова » 19 березня 2012, 20:31

Красно дякую!Все ж таки Вікі, доволі авторитетне видання, та ваша відповідь мене вдовольнили. :)


Повернутись до “Українська мова”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 210 гостей